O Instytucie
Muzeum i Instytut Zoologii PAN jest jednostką naukową kategorii B+ o ponad 200 letniej historii, w którym prowadzone są badania taksonomiczne, filogenetyczne i ekologiczne i genetyczne, z wykorzystaniem nowoczesnych metod analiz morfologicznych, technik badań molekularnych i biometrycznych. Instytut prowadzi badania z zakresu systematyki zwierząt, rozwoju badań dotyczących ekologii i ewolucji, faunistki, fizjografii, filogenetyki i zoogeografii, realizowanych z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod badawczych, w tym molekularnych, obrazowania i analiz 3D. Główne tematy:
- Zróżnicowanie genetyczne i morfologiczne oraz ewolucja i filogeneza zwierząt.
- Socjobiologia, ekologia, taksonomia, filogeneza i zoogeografia błonkówek społecznych i parazytoidalnych.
- Biologia, ekologia i ochrona ptaków w zmieniającym się środowisku.
- Ewolucja, ekologia i etologia ssaków.
- Różnorodność, trwałość populacji i ochrona zwierząt.
Muzeum i Instytut Zoologii PAN jest jednostką naukową, zapewniającą ciągłość państwowej opieki instytucjonalnej nad jednymi z najstarszych zbiorów zoologicznych w Polsce, a więc odnosi się bezpośrednio do tradycji i historii Gabinetu Zoologicznego powołanego w roku 1818 jako jednego z kilkunastu w nowoutworzonym Królewskim Uniwersytecie Warszawskim, a także Muzeum Branickich (rok założenia 1887), czy też kolekcji malakologicznej Władysława Emanuela Lubomirskiego.
Posiadając Naukową Kolekcję Zoologiczną liczącą blisko 8 mln okazów, stanowi zaplecze badawcze dla wielu instytucji naukowych funkcjonujących w Polsce i na świecie. Realizowane w Instytucie projekty dokumentacyjne zmierzają do udostępniania informacji o zgromadzonych okazach w ramach konsorcjów polskich (KSIB), europejskich (CETAF), oraz światowych (GBIF).
W Muzeum i Instytucie Zoologii PAN działa Centrala Obrączkowania Ptaków, powołana w 1931 r. a obecnie usytuowana w Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN w Gdańsku.
MiIZ PAN prezentuje część swoich zbiorów na wystawach stałych organizowanych wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim, Warszawskim Ogrodem Zoologicznym i Fundacją PANDA Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN.
MiIZ PAN jest wydawcą 5 tytułów czasopism naukowych kontynuując tradycję wydawniczą zapoczątkowaną w wieku XX.